Lakierowanie wydruków 3D to jeden z finalnych etapów postprodukcji, pozwala na uzyskanie nie tylko gładkiej, jednokolorowej powierzchni, zastosowanie odpowiednich technik pozwala osiągnąć zadziwiające efekty.
Dzięki dobraniu specjalnych materiałów i metod wykończenia, można uzyskać niemal dowolną strukturę powierzchni, matową, chropowatą, połyskliwą a nawet imitującą słoje drewna. Sam kolor powłoki również nie ogranicza się do podstawowej palety jednolitych barw. Stosowanie różnych odcieni, łączenie kolorów a nawet korzystanie z lakierów brokatowych czy metalizowanych w połączeniu z właściwie dobraną powierzchnią umożliwia odwzorowanie istniejących obiektów niezależnie czy to wykonanych z drewna, metalu czy też kamienia.

W procesie lakierowania, szczególnie tego artystycznego stosuje się zróżnicowane techniki.
Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są z pewnością malowanie aerografem oraz ręczne nanoszenie detali za pomocą pędzla.
Te metody pozwalają na uzyskanie cieniowania, imitację przetarć i zużycia materiału, dodanie drobnych detali, oznaczeń czy emblematów. Możliwości są nieograniczone i zależą przede wszystkim od pomysłu i oczekiwanego efektu.
Pewne efekty jak przebarwienia, przetarcia metalu czy efekt rdzy można uzyskać również za pomocą specjalnych past i wosków następnie barwionych i zabezpieczanych lakierem.

Czy lakier to jedyne rozwiązanie?
Chociaż wszelkiego rodzaju malowanie jest najczęściej spotykaną metodą na uatrakcyjnienie wydruku 3D, to niekiedy można spotkać się z jego mniej popularnymi alternatywami. Jeżeli zależy nam na wyjątkowym wykończeniu, mamy do dyspozycji metody zdobienia stosowane od lat jednak rzadko łączone z drukiem 3D. Gotowy i właściwie przygotowany model możemy poddać między innymi chromowaniu ale także nanieść na niego płatki złota, srebra czy też miedzi. Osiągniemy dzięki temu efekty niespotykane i niemożliwe do odtworzenia żadną inną metodą.
