top of page

Usługa skanowania 3D sprawdzi się wszędzie tam, gdzie geometria obiektu jest na tyle nieregularna, że standardowe stworzenie projektu byłoby zbyt czasochłonne lub niemożliwe. Dotyczy to przede wszystkim nieregularnych powierzchni czy wyobleń, które są istotne dla prawidłowego odwzorowania obiektu. Skanowanie 3D sprawdzi się idealnie w przypadku próby odtworzenia ludzkiej twarzy czy całej sylwetki. Z tej technologii korzystają chętnie także historycy, stosując ją do digitalizacji zabytkowych obiektów architektonicznych czy wszelkiej maści dzieł sztuki. To nie wszystko, skan 3D to doskonałe narzędzie znajdujące swoje zastosowanie także w medycynie, dokładne odtworzenie kształtu ciała do przygotowania projektu protezy czy skan uzębienia pacjenta na potrzeby stworzenia modelu poglądowego to z pewnością nieoceniona pomoc. Samo skanowanie tak jak i druk 3D znajduje zastosowanie w tak wielu branżach, że nie sposób ich wszystkich wymienić.
 

AdobeStock_268197489.jpeg
AdobeStock_288444629.jpeg

Jak działa i na czym polega skanowanie 3D?

Standardowy, bezkontaktowy skaner 3D ma dokładnie odwzorować kształt pożądanego obiektu, aby tego dokonać, tworzy on chmurę punktów generowanych przez wiązki lasera. Zbierają one informację o odległości danego punktu i jego lokalizacji na skanowanej powierzchni.
Aby cały proces skanowania był jak najbardziej dokładny, skanowanie należy przeprowadzić pod jak największą ilością kątów, pozwoli to wyeliminować niedoskonałości powstałe podczas pojedynczych skanów za pomocą specjalnego oprogramowania. Ma ono za zadanie zebranie wszystkich skanów do wspólnego systemu i wygenerowanie z nich jednego wspólnego modelu.
 

 

Czy ta technologia ma jakieś ograniczenia?

Jak każda, technologia, skanowania 3D ma swoje ograniczenia i wady.
Najczęściej stosowane skanery 3D emitujące zróżnicowane wiązki światła w celu dokonania pomiarów mają jedną zasadniczą wadę, nie radzą sobie dobrze z przeźroczystymi czy połyskliwymi powierzchniami. W ich przypadku, wiązka emitowana przez skaner zostaje błędnie umiejscowiona ze względu na załamania i odbicia na powierzchni. Możliwym rozwiązaniem tego problemu jest pokrycie powierzchni środkiem matującym lub naniesienie na nią punktów referencyjnych jednak nie w każdym przypadku będzie to możliwe.
Niemal każdy skan należy również oczyścić, ponieważ skaner narzuca punkty nie tylko na skanowany obiekt ale również na wszystko co znajduje się w jego pobliżu. Powoduje to powstawanie artefaktów widocznych na późniejszym modelu, które uniemożliwiają jego poprawne wydrukowanie w technologii 3D czy też estetyczne przedstawienie w formie cyfrowej.
Taki model musi trafić w ręce grafika, który stosując oprogramowanie do modelowania 3D, usuwa niepotrzebnie naniesione punkty "czyszcząc" model ale także wprowadza dodatkowe poprawki w geometrii.

 

AdobeStock_180650805.jpeg
bottom of page